Dni Patrona Szkoły

25 listopada obchodziliśmy 167. rocznicę śmierci Adama Mickiewicza – Patrona naszej szkoły.
Chcemy poznawać i pamiętać wieszcza, Polaka, przewodnika, który żył i tworzył w I połowie XIX wieku, a jego myśli są wciąż aktualne. Mickiewicz, gdyby żył, miałby dzisiaj 224 lata. Głosił idee wolości i mówił, że każdy naród ma prawo do wolności.
W ostatnich dniach uczniowie mieli możliwość wziąć udział w konkursach poświęconych wieszczowi. Niektórzy, szukając odpowiedniego ujęcia z wizerunkiem romantyka, wykonali konkursowe selfi z Mickiewiczem. Inni przygotowali odpowiedni strój, by wcielić się w postać literacką znaną z utworów Mickiewicza. W piątkowy poranek szkołę „odwiedzili” znani bohaterowie i utworzyli kolorowy korowód. W sali gimnastycznej zaprezentowali się wszyscy i mogliśmy zobaczyć plejadę postaci. Byli to bohaterowie z „Dzidów cz.II”, „Pana Tadeusza”, bajek i ballad. Zobaczyliśmy – mroczne ptaki Sowę i Kruka, Widmo, Zosię – dziewczynę z ludu; szlachtę biorącą udział w grzybobraniu i polowaniu na niedźwiedzia, hrabiego i Zosię, wybrankę Tadeusza; Leszka i Mieszka – fałszywych przyjaciół, którym zagrażał niedźwiedź; Mefistofelesa i Panią Twardowską; zbójców i dziatki oraz nimfy Świtezianki.
Pomysłowość w stworzeniu wizerunku wybranej postaci jest dowodem na bogatą wyobraźnię uczniów, a zaangażowanie w przygotowanie kreacji zasługuję na uwagę i pochwałę. Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem i na pewno służyły wzbogaceniu wiedzy o twórczości Adama Mickiewicza.
Data dodania: 2022-11-29 13:24:44
Data edycji: 2022-11-29 13:33:32