Jak nie zgubić prawdy w świecie fake newsów?

Internet podarował ludzkości coś na pozór niesamowitego- łatwy

i szybki dostęp do informacji.

W tej „niesamowitości” czyha jednak dużo pułapek, bowiem

w jednym szeregu ustawiają się fakty, opinie, manipulacje

i kłamstwa określane terminem „fake news”. Rzeczą niebywale trudną dla młodego człowieka (i nie tylko) jest odnaleźć się w tym świecie i nauczyć się odróżniać informację prawdziwą

od fałszywej.

Tej tematyce właśnie poświęcone były wczorajsze warsztaty,

w których udział wzięli uczniowie klasy siódmej.

Nasz gość- Pan Marcel Kiełtyka — członek zarządu i specjalista ds. komunikacji i PR w Stowarzyszeniu Demagog- wprowadził naszą młodzież w ten trudny temat w bardzo ciekawy dla nich sposób. Uczestnicy warsztatów wzięli udział w grze "Fakescape. Ucieknij fake newsom", podczas której stali się pracownikami organizacji fact-checkingowej samodzielnie weryfikującymi prawdziwość podawanych informacji.

Gra pozwoliła im nauczyć się, jak weryfikować informacje w Internecie, jak szukać odpowiedzi w sieci (co tylko na pozór jest łatwe), pokazała, na co zwracać szczególną uwagę w tej kwestii, wreszcie uzmysłowiła, jaki ogrom fake newsów ich otacza.

Bez wątpienia spotkanie z panem Marcelem dostarczyło naszym uczniom sporą dawkę wiedzy tak potrzebnej w dobie cyfryzacji, Internetu i fake newsów. Już wiemy, że nie było to nasze ostatnie spotkanie, a raczej spotkanie inaugurujące współpracę ze Stowarzyszeniem Demagog zajmującym się walką z fake news.

Joanna Lasek

*****

Akademia Fact-checkingu to projekt edukacyjny Stowarzyszenia Demagog skierowany do uczniów i studentów, nauczycieli i edukatorów, seniorów, a także biznesu. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w fact-checkingu, eksperci portalu demagog.org.pl prowadzą warsztaty i webinaria. Wyjaśniają, w jaki sposób wyszukiwać i weryfikować informacje, oceniać wiarygodność źródeł, korzystać z użytecznych narzędzi online oraz jak walczyć z fake newsami.

Nasza szkoła znalazła się w gronie 22 placówek, w których Stowarzyszenie Demagog przeprowadzi w tym roku warsztaty

z krytycznego myślenia dla uczniów (umiejętność ta znalazła się w podstawie programowej wielu przedmiotów).

Dziękujemy Pani Aleksandrze Monkos, specjalistce ds. edukacji medialnej i komunikacji w Stowarzyszeniu Demagog za umożliwienie naszym uczniom wzięcia udziału w warsztatach oraz Panu Marcelowi Kiełtyce za profesjonalnie przygotowane i przeprowadzone zajęcia. Walka z fake newsami będzie teraz łatwiejsza.

Akademia Fact-Checkingu

Data dodania: 2023-10-31 12:58:29