Maciej Agopsowicz Laureatem I miejsca XIII Wojewódzkiego Konkursu ''Prawda i kłamstwo o Katyniu''

W piątek 8 kwietnia w siedzibie Polskiego Radia Katowice odbyła się finałowa gala XIII Wojewódzkiego Konkursu Historyczno- Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Jest to cykliczny konkurs odbywający się od trzynastu lat, którego organizatorem jest Jadwiga Wiśniewska- poseł do Parlamentu Europejskiego. W tym roku do konkursu wystawiono łącznie 220 prac z całego województwa śląskiego. Spośród nich do finału zakwalifikowało się 20 prac (10 w kategorii szkół podstawowych oraz 10 w kategorii szkół ponadpodstawowych). Uroczyste ogłoszenie laureatów trzech pierwszych miejsc nastąpiło w trakcie uroczystej gali. Miło nam zakomunikować, iż zwycięzcą i tym samym laureatem I miejsca został uczeń naszej szkoły Maciej Agopsowicz, którego opiekunem była pani Joanna Lasek.

Maciej napisał piękną pracę zatytułowaną „Spowiedź pomordowanego”. Inspiracją do je powstania był wywiad, jaki Maciej przeprowadził z panem inspektorem Pawłem Zającem z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach- jednym spośród piętnastoosobowej ekipy pracującej w 1995r. przy ekshumacji zwłok policjantów pomordowanych przez Sowietów w 1940r. w Charkowie i Miednoje, a także wizyta w Izbie Pamięci Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz spotkanie z panią Teresą Bracką- prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

Oprócz wielu cennych nagród rzeczowych, Maciej wraz z opiekunem- panią Joanną Lasek, udają się do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Ponadto, praca Macieja zostanie opublikowania w formie książkowej. Będzie to zatem jego debiut literacki. Książka ukaże się w listopadzie, a jej premiera będzie miała miejsce podczas wieczoru literackiego organizowanego przez Panią Poseł, na które zaproszenie nasz laureat już otrzymał.

Data dodania: 2022-04-09 18:14:16
Data edycji: 2022-04-09 18:24:28