O wielokulturowości w klasie 5.

O wielokulturowości w klasie 5. Warsztaty
Podczas zajęć uczniowie poznali pojęcie wielokulturowości, uczyli się wyrozumiałości i empatii wobec inności oraz kształtowali postawy otwartości i zrozumienia innych ludzi. Dużo czasu poświęcono na integrację klasy oraz zacieśnianie relacji uczniów
z rówieśnikami z Ukrainy. Warsztaty miały za zadanie wyposażyć uczniów w narzędzia, które pozwolą im zrozumieć inne kultury oraz wykształcić odpowiednie umiejętności pomocne w budowaniu wspólnych relacji z kolegami i koleżankami z innych krajów.
Uczniowie dużo rozmawiali, wymieniali się poglądami, wykonywali dla siebie paszporty, pracowali nad emocjami, odkrywali swoje korzenie, co pomogło im się lepiej poznać i zrozumieć siebie nawzajem. To był dobry czas, a uczniowie przy okazji zdobywania ważnych umiejętności społecznych dobrze się bawili.
***
Zajęcia o wielokulturowości zorganizowane zostały w oparciu o materiały, które nasza szkoła otrzymała w ramach współpracy z Education Above All Foundation i Instytutem Edukacji Pozytywnej.
Materiały edukacyjne do warsztatów o wielokulturowości to zestaw książek / ćwiczeń pt. „Razem raźniej”, który został opracowany dla dzieci w różnym wieku: Poziom 1 – dla dzieci w wieku 6-7 lat, Poziom 2 – dla dzieci w wieku 8-10 lat i Poziom 3 – dla młodzieży w wieku 11-15 lat.
Celem Programu „Razem Raźniej” jest budowanie dobrostanu i twórczego zaangażowania dzieci uchodźców z Ukrainy, rozwijanie empatii, współczucia i porozumienia pomiędzy uczniami z Ukrainy a goszczącymi ich społecznościami oraz zapewnienie wysokiej jakości całościowego, bezpośredniego doświadczenia edukacyjnego wszystkim uczniom i uczennicom.
Pakiet książek dla uczniów „Razem Raźniej” opracowany jest w bardzo dostępny sposób. Zawiera wiele ciekawych ćwiczeń i zabaw, które uczniowie mogą wykonywać wspólnie, wszyscy razem, pojedynczo bądź w parach (uczeń z kraju goszczącego i gość – uczeń z Ukrainy). Podczas wykonywania ćwiczeń uczniowie poznają się nawzajem, dowiadują się o swoich podobieństwach
i różnicach. Poznają swoje kultury i cechy charakterystyczne swoich krajów. Uczą się uważności, rozwijają kreatywność i poznają nowych przyjaciół.
Książki opracowane m.in. na potrzeby warsztatów o wielokulturowości, w języku polskim, jak i ukraińskim są doskonałą pomocą edukacyjną wspierającą rozwój i ułatwiającą zrozumienie międzykulturowe.
Data dodania: 2022-10-04 09:31:29
Data edycji: 2022-10-04 09:35:22