Oswoić kaktusa, czyli, co powinniśmy wiedzieć o autyzmie?

Oswoić kaktusa, czyli wszystko, co powinniśmy wiedzieć o autyzmie ???
Inny... a jednak podobny. Inny... a jednak bliski.
Inny nigdy nie znaczy gorszy. Inny nigdy nie znaczy zły. Nie ma na świecie 2 osób, które tak samo myślą, czują i patrzą na świat. Nikt nie ma prawa twierdzić, że to, co czujesz, myślisz i jak odbierasz otoczenie, jest złe. Nikt nie jest Tobą. A Ty nie jesteś kimś innym. Pamiętaj więc, że Ty również nie masz prawa mówić komuś, że jest gorszy, bo nie zgadza się z Tobą. Nie każdy może zrozumieć Twój świat. Może więc łatwiej będzie spróbować czasem wejść do czyjegoś świata niż na siłę wciągać go w swoją rzeczywistość?
Jako społeczeństwo oswoiliśmy się z pojęciem autyzmu, jednak czy wiemy już wystarczająco dużo na ten temat. Dla człowieka z autyzmem istnieje duży problem z odczytywaniem sygnałów społecznych czy też rozpoznawanie intencji, ale za to są dobrzy w zapamiętywaniu. Mają świetną pamięć. Nie możemy zawężać tego tematu i przypinać im etykietek, a tym bardziej stygmatyzować. Dlatego bardzo ważna jest nasza świadomość i nasze działania, które zmierzają do otwartości na różnorodne potrzeby. Dzisiejsze warsztaty prowadzone przez dwie nauczycielki z SSP2 to kolejny krok w naszych działaniach zmierzających do rozbudzenia świadomości.
Data dodania: 2021-10-15 12:17:05
Data edycji: 2021-10-15 12:18:52