Projekt eTwinning

Digi-FunnyPostcards from Europe- nowy projekt eTwinning!
Spieszymy z informacją, iż nauczyciele naszej szkoły wspólnie z nauczycielami Ecole primaire Jean-Baptiste Bossard, Sainte Clotilde, z Francja napisali projekt eTwinning.
This project consists of the production of collaborative digital postcards at different periods of the school year, that lead to the creation of collaborative cards made for two classes with images to be completed by the partners. In the postcards, pupils will have to present and get to know the partner countries and their traditions. Each postcard will be associated with a game, a poster or a collaborative quiz to reinvest the pupils' learning. They will be led to use the digital tool to create the postcards and the various supports.
Projekt przeznaczony jest dla uczniów klas 1-3 i polega na tworzeniu w różnych okresach roku szkolnego wspólnych pocztówek cyfrowych. Na pocztówkach uczniowie będą musieli przedstawić swój i poznać inne kraje partnerskie oraz ich tradycje. Każda pocztówka będzie powiązana z grą, plakatem lub wspólnym quizem, co pozwoli uczesnikom zdobywać wiedzę poprzez zabawę. Podczas realizacji projektu jego uczestnicy będą zdobywać i udoskonalać kompetencje cyfrowe oraz językowe.
Data dodania: 2020-10-19 18:41:16
Data edycji: 2020-10-19 18:41:55