Święta Majowe

Pierwsze trzy dni maja to święta z wieloletnią tradycją. Krótkie przypomnienie historii tych świąt.
1 maja – to Międzynarodowe Święto Pracy, które obchodzone jest na całym świecie. W Polsce, od 1950 roku jest dniem wolnym od pracy.
2 maja – Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów naszej tożsamości narodowej.
Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają, jako jedne z niewielu, pochodzenie heraldyczne. Święto flagi obchodzimy od 2004 roku.Flaga narodowa jest ściśle powiązana z godłem, którego barwy odzwierciedla. Biały pas odnosi się do orła, a obszar czerwony nawiązuje do tarczy herbowej. W 1980 ostatecznie określono odcienie barw. Biel i czerwień to potoczne określenia. Według dokumentu, czerwień to tak naprawdę karmazyn, a biel – srebrna barwa herbowego ptaka. Biel symbolizuje dobro, a także czystość narodu polskiego. Czerwień oddaje dostojność, ale i majestat polskich władców. Narodowe barwy symbolicznie nawiązują do historii naszego kraju, kiedy to przez lata walczono o wolność. Biel i czerwień to dziedzictwo polskiego narodu, które jednoczy Polaków od lat. Dzień flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych, dlatego tym bardziej powinno się go propagować i jak najwięcej o nim mówić, przecież w każdym z nas bije biało-czerwone serce.
3 maja – Święto Narodowe obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, co miało miejsce w 1791 roku. Pierwszy raz święto 3 maja obchodzono w 1919 roku, czyli po tym, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Po II wojnie światowej było obchodzone jedynie do 1946 roku – wtedy miały miejsce demonstracje studenckie w wielu polskich miastach, po których władze zabroniły publicznych obchodów. W 1951 roku święto zostało zniesione,
a przywrócono je ustawą w 1990 roku.
Serdecznie zachęcamy wszystkich do uczczenia tych dni. Powieśmy na swoich posesjach flagę Polski. Zgodnie z art. 5 Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, każdy ma prawo używać flagi państwowej w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń. Ustawa nakłada na obywateli jeden ważny obowiązek – aby używać flagi z czcią i szacunkiem.
Data dodania: 2023-04-27 07:10:20
Data edycji: 2023-05-15 08:39:12