Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Wizyta nauczycieli z Ecole primaire Jean Baptiste BOSSARD

 Wizyta nauczycieli z Ecole primaire Jean Baptiste BOSSARD
Today we hosted special guests ?, 2 teachers from the Reunion Island ?. Their school was our eTwinning partner in 2 eTwinning projects: "Move learn and discover" and "Move, learn and discover #2 Be Sporty, Be Healthy" Our students from the art club prepared a welcoming lesson. The boys wished them "Happy Women's Day" ? and gave them small gifts ? ?. There was a funny ? story of the Snow White. What are the characters wearing today? The students from classes 1a, 1b, 3a and 3b revised a lot of English words. The most interesting part of this meeting was asking questions ❔ ❔ about their life on the island. The funniest question was about sharks ? ? near their beach ?. The answer was Yes! ?
Dziś rozpoczęła się tygodniowa wizyta nauczycielek z Ecole primaire Jean Baptiste BOSSARD z Reunion Island. W ramach programu Erasmus będą one obserwowały zajęcia realizowane w naszej szkole.
Na początku nasi goście wzięli udział w zajęciach koła artystycznego prowadzonego przez panie Justynę Stępień, Monika Strączek - Grolik. Podczas spotkania trzecioklasiści zaprezentowali również formy i metody pracy wykorzystywane przez nich w czasie realizacji projektów eTwinning. Prowadzeni przez panią Bogusławę Borowską mogli wykazać się umiejętnościami językowymi - na co dzień przecież przygotowują materiały w ramach międzynarodowych projektów eTwinning.
Swoje umiejętności językowe mogli również pokazać piątoklasiści i szóstoklasiści. Podczas lekcji języka angielskiego prowadzonej przez panią Katarzynę Dylich uczniowie klasy 5b zaprezentowali metody, dzięki którym opanowanie języka obcego nie jest niczym trudnym. Podobnie jak trzecioklasiści wykazali się swobodą językową i bezpośredniością, na co zwrócili uwagę nasi zagraniczni goście. Byli oni pod wrażeniem obejrzanych zajęć. Pierwszy dzień pobytu w Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie to również udział w zajęciach biologii. Uczniowie klasy 7b poznawali mechanizm wentylacji płuc człowieka oraz istotę wymiany gazowej w płucach i tkankach. Żeby zobrazować działanie przepony, wykonali modele płuc z plastikowej butelki, papierowej rurki, baloników i jednorazowej rękawiczki. Model umożliwił zobaczenie, co się dzieje w płucach podczas wdechu i wydechu. Oprócz nauki mieliśmy także fajną zabawę - każda grupa wykonała zadanie doskonale. Pierwszy dzień wizyty w Szkole pod Kasztanami to także spotkanie z radą pedagogiczną i spacer po szkole. Była okazja do wymiany doświadczeń, rozmów na temat podobieństw i różnic w systemach edukacji Polski, Francji oraz Reunion Island. W kolejnych dniach dwie nauczycielki z Francji będą miały okazję zobaczyć inne zajęcia i podpatrzeć, w jaki sposób pracują nauczyciele Szkoły pod Kasztanami.
... po dzisiejszej wizycie wiedzą już, że klimat naszej szkoły jest wyjątkowy ?
***
Kolejny dzień wizyty nauczycielek z zaprzyjaźnionej Ecole primaire Jean Baptiste Bossard. Nie można w pełni zaprezentować Szkoły pod Kasztanami bez SKKT Watra Radlin . Stąd wyprawa na szlak. Razem z grupą watrowiczów i panem Sebastianem nasi goście zdobyli dziś Błatnią. To było wyjątkowe przeżycie, a my mogliśmy pokazać piękno naszych gór ☺️
***
Lekcja języka polskiego z wykorzystaniem metody dramy i CLIL w 6a
W czasie lekcji języka polskiego uczniowie poznawali kolejną z bajek Ignacego Krasickiego. Tym razem omawiali utwór pt. „Malarze”, odkrywając jego przesłanie i uniwersalizm. Dostrzegli, że współcześnie ludzie mają skłonność do próżnowania, pragną pochlebstw i chcą być widziani z jak najlepszej strony. Nikt nie chce być postrzegany negatywnie nawet kosztem uczciwości. Szóstoklasiści rozumieją jednak, że takie postawy są negatywne i prowadzą do destrukcji. Szczerość, uczciwość i praca nad sobą są warunkiem szczęścia i własnego rozwoju.
Lekcja przebiegała bardzo sprawnie. Uczniowie wcielali się w role bohaterów utworów, prezentowali poznane bajki na scenie „Teatru. Pod19”, wykorzystując te twórcze działania do rozwiązywania zadań i wnioskowania.
Obcokrajowcy z Réunion, zamorskiego terytorium Francji, byli pod wrażeniem pracy szóstoklasistów i dojrzałości ich myślenia.
***
Wtorek i środa z naszymi gośćmi z Réunion Island to czas intensywnej nauki i poznawania specyfiki pracy w naszej szkole, technik i metod pracy, ale także dni, w czasie których mogliśmy przekazać cząstkę bolesnej historii Polski. Była zatem lekcja historii połączona z popołudniową wizytą w Śląskie Centrum Wolności i Solidarności , lekcja języka polskiego z wykorzystaniem CLiL (pisaliśmy już o tym wczoraj), wizyta w Urzędzie Miasta Radlin i spotkanie z Panią Burmistrz Barbarą Magierą, Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, Panią Małgorzatą Mokrosz oraz Dyrektorem MZOPO, Panem Markiem Koczym, w czasie którego francuskie nauczycielki omówiły system edukacji we Francji, a także zaprezentowały zwyczaje i obyczaje wyspy Réunion. Był też czas na prezentację i naukę tradycyjnych tańców z wyspy. Nasi trzecio- i szóstoklasiści ochoczo uczestniczyli w warsztatach tanecznych prowadzonych przez p. Christine, a Milena z klasy 6. zaprezentowała polski taniec. Nasi goście obserwowali lekcje języka angielskiego w klasie 4. oraz klasę 6. na zajęciach wychowania fizycznego. Niezwykłym wydarzeniem był udział w warsztatach mindfulness prowadzonych dla grupy projektowej Samorząd Uczniowski SP nr 1 im. A. Mickiewicza w Radlinie przez Aurelia Szokal - mindfulness dla dzieci i młodzieży ... Szczególne zainteresowanie wzbudził temat: "Krajobrazy Polski”. Uczniowie pracowali z mapą Polski. Na niej i na mapkach konturowych w zeszytach zaznaczali kierunki świata, góry, niziny, wyżyny, Morze Bałtyckie, duże miasta, wykonali w grupach prace plastyczne dotyczące krajobrazów Polski. Przedstawiali swoje zdjęcia rodzinne z pobytu w różnych, pięknych regionach naszego kraju.
Intensywne dni...a w tak zwanym międzyczasie (?) rozmowy w kuluarach, poznawanie smaków Polski i Śląska. Wymiana doświadczeń i dobre praktyki. Oddychanie klimatem niezwykłej szkoły. Szkoły Myślenia Pozytywnego, Szkoły pod Kasztanami. 
Wizyta francuskich nauczycielek to pokłosie międzynarodowej współpracy naszych szkół, która przyczyniła się m.in. do zdobycia narodowych i europejskich odznak za projekty eTwinning.
 
 
 
Data dodania: 2024-03-14 08:18:28
Data edycji: 2024-03-14 08:28:21
Ilość wyświetleń: 40

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej