W dniach 8-14 marca miała miejsce tygodniowa wizyta nauczycielek z Ecole primaire Jean Baptiste BOSSARD z Reunion Island. W ramach programu Erasmus nauczycielki obserwowały zajęcia realizowane w naszej szkole.
Na początku nasi goście wzięli udział w zajęciach koła artystycznego prowadzonego przez panie Justynę Stępień, Monika Strączek - Grolik. Podczas spotkania trzecioklasiści zaprezentowali formy i metody pracy wykorzystywane przez nich w czasie realizacji projektów eTwinning. Prowadzeni przez panią Bogusławę Borowską mogli wykazać się umiejętnościami językowymi - na co dzień przecież przygotowują materiały w ramach międzynarodowych projektów eTwinning.
Swoje umiejętności językowe mogli również pokazać piątoklasiści i szóstoklasiści. Podczas lekcji języka angielskiego prowadzonej przez panią Katarzynę Dylich uczniowie klasy 5b zaprezentowali metody, dzięki którym opanowanie języka obcego nie jest niczym trudnym. Podobnie jak trzecioklasiści wykazali się swobodą językową i bezpośredniością, na co zwrócili uwagę nasi zagraniczni goście. Byli oni pod wrażeniem obejrzanych zajęć.
Następnie nasi goście wzięli udział w zajęciach biologii. Uczniowie klasy 7b poznawali mechanizm wentylacji płuc człowieka oraz istotę wymiany gazowej w płucach i tkankach. Żeby zobrazować działanie przepony, wykonali modele płuc z plastikowej butelki, papierowej rurki, baloników i jednorazowej rękawiczki. Model umożliwił zobaczenie, co się dzieje w płucach podczas wdechu i wydechu. Oprócz nauki mieliśmy także fajną zabawę - każda grupa wykonała zadanie doskonale.
Pierwszy dzień wizyty w Szkole pod Kasztanami to także spotkanie z radą pedagogiczną i spacer po szkole. Była okazja do wymiany doświadczeń, rozmów na temat podobieństw i różnic w systemach edukacji Polski, Francji oraz Reunion Island.
W kolejnym dniu dwie nauczycielki z zaprzyjaźnionej Ecole primaire Jean Baptiste Bossard z Francji miały okazję zobaczyć kolejne zajęcia. Nie można w pełni zaprezentować Szkoły pod Kasztanami bez SKKT Watra Radlin . Stąd wyprawa na szlak. Razem z grupą watrowiczów i panem Sebastianem nasi goście zdobyli Błatnią. To było wyjątkowe przeżycie, a my mogliśmy pokazać piękno naszych gór.
Wtorek i środa z naszymi gośćmi z Réunion Island to czas intensywnej nauki i poznawania specyfiki pracy w naszej szkole, technik i metod pracy, lekcja języka polskiego z wykorzystaniem CLiL. Szczególne zainteresowanie wzbudził temat: "Krajobrazy Polski”. Uczniowie pracowali z mapą Polski. Na niej i na mapkach konturowych w zeszytach zaznaczali kierunki świata, góry, niziny, wyżyny, Morze Bałtyckie, duże miasta, wykonali w grupach prace plastyczne dotyczące krajobrazów Polski. Przedstawiali swoje zdjęcia rodzinne z pobytu w różnych, pięknych regionach naszego kraju.
Był też czas na prezentację i naukę tradycyjnych tańców z wyspy. Nasi trzecio- i szóstoklasiści ochoczo uczestniczyli w warsztatach tanecznych prowadzonych przez p. Christine, a Milena z klasy 6. zaprezentowała polski taniec. Nasi goście obserwowali lekcje języka angielskiego w klasie 4. oraz klasę 6. na zajęciach wychowania fizycznego.
To także dni, w czasie których mogliśmy przekazać cząstkę bolesnej historii Polski. Była zatem lekcja historii połączona z popołudniową wizytą w Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, wizyta w Urzędzie Miasta Radlin i spotkanie z Panią Burmistrz Barbarą Magierą, Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, Panią Małgorzatą Mokrosz oraz Dyrektorem MZOPO, Panem Markiem Koczym, w czasie którego francuskie nauczycielki omówiły system edukacji we Francji, a także zaprezentowały zwyczaje i obyczaje wyspy Réunion.
Niezwykłym wydarzeniem był udział w warsztatach mindfulness prowadzonych dla grupy projektowej Samorząd Uczniowski SP nr 1 im. A. Mickiewicza w Radlinie przez Aurelia Szokal - mindfulness dla dzieci i młodzieży.
Ostatni dzień rozpoczął się od obserwacji w klasie 2a. Tutaj nasi goście poznali zwyczaje i tradycje związane ze zbliżającymi się świętami oraz nadchodzącą wiosną. O tym naszych gości uczyli również trzecioklasiści. Uczniowie zapoznawali się z celem zajęć za pomocą techniki kompasu. Samodzielnie wykonali swoją Marzannę. Pokazali paniom z Reunion nasz polski zwyczaj zatapiania Marzanny. Wspólnie z gośćmi z Francji wypowiedzieli hasło: Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie żegnamy na wiosnę czekamy. Uczniowie zaprezentowali też bajkę muzyczną "Powitanie wiosny" i zatańczyli do muzyki Vivaldiego "Wiosna". Tworzyli wiosenny plakat. Wszystko toczyło się wokół wiosny i dzień stał się radosny.
Z kolei tematem zajęć na lekcji w klasie 3b były zwyczaje naszego regionu. Dzieci prezentowały i uczyły naszych gości tańca „Trojaka”, piosenki „Poszła Karolinka” z akompaniamentem instrumentalnym. Na mapie wskazywały Śląsk i nasze miasto Radlin. Ogromnym zainteresowaniem naszych gości cieszyły się ludowe stroje śląskie. Francuskie nauczycielki dowiedziały się o pracy w kopalni, gwarze śląskiej i tradycyjnej śląskiej kuchni, a naszym uczniom opowiedziały o tradycyjnych posiłkach spożywanych na wyspie Réunion.
Cennymi zajęciami obserwowanymi przez nauczycielki z Francji były warsztaty z zakresu rozwiązywania konfliktów rówieśniczych, na których wykorzystane zostały techniki znane nam z mediacji rówieśniczych i NVC.
Spacer po Radlinie i pożegnanie z nauczycielami oraz innymi pracownikami Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie były dopełnieniem ostatniego dnia wizyty gości z Francji. Opuszczając naszą szkołę i nasze miasto, mają bagaż doświadczeń, z których na pewno skorzystają w codziennej praktyce nauczycielskiej w swojej szkole. Mamy nadzieję, że uda się im przenieść na grunt Réunion również klimat panujący u nas, o którym nie omieszkały wielokrotnie wspominać.
Zajęcia przygotowane i prowadzone przez panie: Justynę Stępień, Monikę Strączek - Grolik, Bogusławę Borowską, Katarzynę Dylich, Gabrielę Kowalczuk, Joannę Lasek, Małgorzatę Bąk- Walę, Agatę Barteczko, Sandrę Boczkowską, Martynę Sładek, Martę Sachs, Monikę Rybicką, warsztaty z rodzicami w ramach Szkolnej Grupy Wsparcia zorganizowane przez panie: Justynę Zglejszewską, Sylwię Baran, Izabellę Moczałę, pokazanie piękna polskich gór i działalności SKKT Watra Radlin przez pana Sebastiana Mosza, codzienne spotkania z uczniami w świetlicy szkolnej i na korytarzach, rozmowy z innymi nauczycielami i pracownikami niepedagogicznymi... To wszystko sprawiło, że czas pożegnania był trudny.
To był dobry czas!
Wizyta francuskich nauczycielek to pokłosie międzynarodowej współpracy naszych szkół, która przyczyniła się m.in. do zdobycia narodowych i europejskich odznak za projekty eTwinning.
44-310 Radlin
ul. K. Makuszyńskiego 17