Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wizyta nauczycieli z Ecole primaire Jean Baptiste BOSSARD z Reunion Island.

Wizyta nauczycieli z Ecole primaire Jean Baptiste BOSSARD z Reunion Island.

   W dniach 8-14 marca miała miejsce tygodniowa wizyta nauczycielek z Ecole primaire Jean Baptiste BOSSARD z Reunion Island. W ramach programu Erasmus nauczycielki  obserwowały zajęcia realizowane w naszej szkole.

Na początku nasi goście wzięli udział w zajęciach koła artystycznego prowadzonego przez panie Justynę Stępień, Monika Strączek - Grolik. Podczas spotkania trzecioklasiści zaprezentowali formy i metody pracy wykorzystywane przez nich w czasie realizacji projektów eTwinning. Prowadzeni przez panią Bogusławę Borowską mogli wykazać się umiejętnościami językowymi - na co dzień przecież przygotowują materiały     w ramach międzynarodowych projektów eTwinning.

Swoje umiejętności językowe mogli również pokazać piątoklasiści i szóstoklasiści. Podczas lekcji języka angielskiego prowadzonej przez panią Katarzynę Dylich uczniowie klasy 5b zaprezentowali metody, dzięki którym opanowanie języka obcego nie jest niczym trudnym. Podobnie jak trzecioklasiści wykazali się swobodą językową i bezpośredniością, na co zwrócili uwagę nasi zagraniczni goście. Byli oni pod wrażeniem obejrzanych zajęć.

Następnie nasi goście wzięli udział w zajęciach biologii. Uczniowie klasy 7b poznawali mechanizm wentylacji płuc człowieka oraz istotę wymiany gazowej    w płucach i tkankach. Żeby zobrazować działanie przepony, wykonali modele płuc  z plastikowej butelki, papierowej rurki, baloników i jednorazowej rękawiczki. Model umożliwił zobaczenie, co się dzieje   w płucach podczas wdechu i wydechu. Oprócz nauki mieliśmy także fajną zabawę - każda grupa wykonała zadanie doskonale.

Pierwszy dzień wizyty w Szkole pod Kasztanami to także spotkanie z radą pedagogiczną i spacer po szkole. Była okazja do wymiany doświadczeń, rozmów na temat podobieństw i różnic  w systemach edukacji Polski, Francji oraz Reunion Island.

W kolejnym  dniu dwie nauczycielki z zaprzyjaźnionej Ecole primaire Jean Baptiste Bossard z Francji miały okazję zobaczyć kolejne zajęcia. Nie można w pełni zaprezentować Szkoły pod Kasztanami bez SKKT Watra Radlin . Stąd wyprawa na szlak. Razem z grupą watrowiczów i panem Sebastianem nasi goście zdobyli Błatnią. To było wyjątkowe przeżycie, a my mogliśmy pokazać piękno naszych gór.

Wtorek i środa z naszymi gośćmi z Réunion Island to czas intensywnej nauki i poznawania specyfiki pracy w naszej szkole, technik i metod pracy, lekcja języka polskiego z wykorzystaniem CLiL.  Szczególne zainteresowanie wzbudził temat: "Krajobrazy Polski”. Uczniowie pracowali z mapą Polski. Na niej i na mapkach konturowych w zeszytach zaznaczali kierunki świata, góry, niziny, wyżyny, Morze Bałtyckie, duże miasta, wykonali w grupach prace plastyczne dotyczące krajobrazów Polski. Przedstawiali swoje zdjęcia rodzinne z pobytu w różnych, pięknych regionach naszego kraju.

Był też czas na prezentację i naukę tradycyjnych tańców z wyspy. Nasi trzecio- i szóstoklasiści ochoczo uczestniczyli       w warsztatach tanecznych prowadzonych przez p. Christine, a Milena z klasy 6. zaprezentowała polski taniec. Nasi goście obserwowali lekcje języka angielskiego w klasie 4. oraz klasę 6. na zajęciach wychowania fizycznego. 

To także dni, w czasie których mogliśmy przekazać cząstkę bolesnej historii Polski. Była zatem lekcja historii połączona      z popołudniową wizytą w Śląskie Centrum Wolności i Solidarności,  wizyta w Urzędzie Miasta Radlin i spotkanie z Panią Burmistrz Barbarą Magierą, Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych, Panią Małgorzatą Mokrosz oraz Dyrektorem MZOPO, Panem Markiem Koczym, w czasie którego francuskie nauczycielki omówiły system edukacji we Francji, a także zaprezentowały zwyczaje i obyczaje wyspy Réunion.

Niezwykłym wydarzeniem był udział w warsztatach mindfulness prowadzonych dla grupy projektowej Samorząd Uczniowski SP nr 1 im. A. Mickiewicza w Radlinie przez Aurelia Szokal - mindfulness dla dzieci i młodzieży.

Ostatni dzień rozpoczął się od obserwacji w klasie 2a. Tutaj nasi goście poznali zwyczaje i tradycje związane ze zbliżającymi się świętami oraz nadchodzącą wiosną. O tym naszych gości uczyli również trzecioklasiści. Uczniowie zapoznawali się z celem zajęć za pomocą techniki kompasu. Samodzielnie wykonali swoją Marzannę. Pokazali paniom z Reunion nasz polski zwyczaj zatapiania Marzanny. Wspólnie z gośćmi z Francji wypowiedzieli hasło: Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno, Ciebie żegnamy na wiosnę czekamy. Uczniowie zaprezentowali też bajkę muzyczną "Powitanie wiosny" i zatańczyli do muzyki Vivaldiego "Wiosna". Tworzyli wiosenny plakat. Wszystko toczyło się wokół wiosny i dzień stał się radosny.

Z kolei tematem zajęć na lekcji w klasie 3b były zwyczaje naszego regionu. Dzieci prezentowały i uczyły naszych gości tańca „Trojaka”, piosenki „Poszła Karolinka” z akompaniamentem instrumentalnym. Na mapie wskazywały Śląsk i nasze miasto Radlin. Ogromnym zainteresowaniem naszych gości cieszyły się ludowe stroje śląskie. Francuskie nauczycielki dowiedziały się o pracy w kopalni, gwarze śląskiej i tradycyjnej śląskiej kuchni, a naszym uczniom opowiedziały o tradycyjnych posiłkach spożywanych na wyspie Réunion.

Cennymi zajęciami obserwowanymi przez nauczycielki z Francji były warsztaty z zakresu rozwiązywania konfliktów rówieśniczych, na których wykorzystane zostały techniki znane nam z mediacji rówieśniczych i NVC.

Spacer po Radlinie i pożegnanie z nauczycielami oraz innymi pracownikami Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie były dopełnieniem ostatniego dnia wizyty gości z Francji. Opuszczając naszą szkołę i nasze miasto, mają bagaż doświadczeń, z których na pewno skorzystają w codziennej praktyce nauczycielskiej w swojej szkole. Mamy nadzieję, że uda się im przenieść na grunt Réunion również klimat panujący u nas, o którym nie omieszkały wielokrotnie wspominać.

Zajęcia przygotowane i prowadzone przez panie: Justynę Stępień, Monikę Strączek - Grolik, Bogusławę Borowską, Katarzynę Dylich, Gabrielę Kowalczuk, Joannę Lasek, Małgorzatę Bąk- Walę, Agatę Barteczko, Sandrę Boczkowską, Martynę Sładek, Martę Sachs, Monikę Rybicką, warsztaty z rodzicami w ramach Szkolnej Grupy Wsparcia zorganizowane przez panie: Justynę Zglejszewską, Sylwię Baran, Izabellę Moczałę, pokazanie piękna polskich gór i działalności SKKT Watra Radlin przez pana Sebastiana Mosza, codzienne spotkania z uczniami w świetlicy szkolnej i na korytarzach, rozmowy z innymi nauczycielami i pracownikami niepedagogicznymi... To wszystko sprawiło, że czas pożegnania był trudny.

To był dobry czas!

        Wizyta francuskich nauczycielek to pokłosie międzynarodowej współpracy naszych szkół, która przyczyniła się m.in. do zdobycia narodowych i europejskich odznak za projekty eTwinning.

 

 

 

Data dodania: 2024-03-14 10:36:41
Data edycji: 2024-03-15 08:22:50
Ilość wyświetleń: 188
Projekty Unijne

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej